Thomas Blixt VM-tvåa efter ny seger i Helsingfors
2012-08-10 Skriv ut.
Efter en ny seger i bankappseglingen på torsdagen klättrar KSSS-seglaren Thomas Blixt och hans finsk-svenska besättning på TP52:an Blixt Pro Sailing upp till en total andra plats i VM i havskappsegling klass ORC i Helsingfors.

– Två spikar på ett VM är ju inte dåligt, det visar att vi kan vara med i toppen och slåss, säger Thomas Blixt.
VM i segling ORC har samlat Europas bästa havskappseglare, och regerande världsmästare Alberto Rossi på Farr 40:an Enfant Terrible har hittills visat sin klass genom att leda VM-seglingarna från start. Igår fick han dock för andra gången se sig slagen med sju sekunder av Thomas Blixt och hans blandade besättning på TP52-båten från svenska KSSS och finska NJK.
– Vi gjorde en rätt dålig start och hamnade i lä om de andra i den lätta och ojämna vinden, men sedan lyckades vi väldigt bra med att läsa vindstråken så vi fick till snabba kryss- och länsbogar mot slutet, och kunde då segla ifrån italienarna och gå i mål sju sekunder före Rossi på korrigerad tid.
I VM ligger nu Blixt Pro Sailing tvåa eftersom man får räkna bort sitt sämsta resultat, vilket var andra dagens segling som man tvingades bryta.
Norska TP52:an Wolfpack fick åter se sig slagen av Blixt Pro Sailing och gick i mål som trea på omräknad tid.
– Vi är oerhört nöjda med VM:et så här långt, Stefan Winberg är suverän som taktiker, vi har bra team spirit ombord och killarna trimmar så att vi får hög fart i båten, förklarar regerande svenska mästaren Thomas Blixt.
KSSS ligger i topp även i den mindre klass B i ORC, där Patrik Forsgren ligger i topp med en poängs ledning med sin First 36,7 Team Arken Zoo. Forsgren har vunnit två race, haft två andraplatser, en tredje och igår en fjärde. Mats Wictorin i X-332:an Boxer blev tvåa i gårdagens race.
Nu återstår en lång havskappsegling under fredagen och en bankappsegling på lördag innan segrarna kan utses i årets VM i ORC.
Skriv ut. Tipsa en kompis om den här artikeln. Skriv/Visa (0) kommentar(er)
Dags för årets båtmässa i Kalmar gästhamn

Fredagen 24 maj inleds årets upplaga av Kalmar Båtmässa, som hålls i gästhamnen längst in i Kalmar hamn. I tre dagar kommer aktiviteterna att avlösa varandra i Kalmar Gästhamn.
Läs mer >>Tre Kronor ställer upp i The Tall Ships´ Races i Östersjön
.jpg)
När The Tall Ships´ Races återvänder till Östersjön efter fyra år är Briggen Tre Kronor af Stockholm åter med på startlinjen. Förra gången det begav sig var 2009 och då gjorde Tre Kronor succé. I första deltävlingen placerades hon på tredje plats och tilldelades också utmärkelsen Årets nykomling "worldwide", plus att besättningen tog hem priset för bästa insats under Crew Parade i två städer.
Läs mer >>Sublifts båtlyftsvagn visades upp vid kungligt länsbesök

Vid kungens länsbesök i Uppsala län 3 maj besökte kungaparet UIC-bolaget Sublift i Öregrund. Vid besöket visades företagets båtlyftsvagn Sublift upp för både kungaparet och landshövdingen. Sublift används av marinor och båtklubbar för sjösättning eller upptagning av båtar och ersätter kranar, traktorer, trailers och slipvagnar.
Läs mer >>Skogsmulle på stiftelsens öar – ny stig färdig på Grinda

.jpg)

.gif)







.jpg)
.jpg)

.gif)






.jpg)





.jpg)

.jpg)
.jpg)



.jpg)









.jpg)


.jpg)















.jpg)




.jpg)

.jpg)











.jpg)












.jpg)
.jpg)
.jpg)











.jpg)





.jpg)

.jpg)











.jpg)


.jpg)



.jpg)










.jpg)


.jpg)


.jpg)

.jpg)
























