Grandezza 23s – en förnyad daycruiser
2012-07-20 Skriv ut.
Finska Oy Finn-Marin Ltd förnyar Grandezza familjens minsta båt, en 23-fots Day Cruiser i premiumklassen. Grandezza 23s presenteras i augusti på Flytande mässan i Helsingfors 16-19.8.2012. Nyheten grundar sig på Grandezza 23 DC modellen som utgår från kollektionen. Tack vare de signifikanta förändringarna är båten förutom snygg och funktionell också prismässigt mycket konkurrenskraftig.
Pressmeddelande:
Skrovets strukturer för 23s förblir oförändrad, så båtens sportiga och robusta prestanda behålls på en utmärkt nivå. De största förändringarna som gjorts är synliga material val på däck och i sittbrunnen.
Dessa förändringar har möjliggjort en mycket mer konkurrenskraftig prissättning än tidigare. Den uppdaterade 23s följer samma färgschema och material som de nyligen presenterade 27- och 39-fots båtarna.
Standardutrustningslistan för båten är omfattande och innehåller t.ex. Raymarine E7-plotter, teaklaminat, kapell, skrovfönster och trimplan.
Nya Grandezza 23s levereras enbart med MerCruisers 4.3L MPI V6 bensinmotor på 220 hk. Grandezza 23s modellen ligger i den populära klassen för stora Day Cruiser båtar. Grandezza 23s inhemska rekommendationspris inklusive standardutrustning är 59 900 euro.
TEKNISK DATA
Längd: 6,96 m
Bredd: 2,48 m
Djupgående: 1,00 m
Vikt: 1950 kg
Personer: 6
Kojplatser: 4
Bränsletank volym: 157 L
Vattentank volym: 10 L
Septitank volym: 35 L (tillbehör)
CE-kategori: C
Info: www.grandezza.fi
Skriv ut. Tipsa en kompis om den här artikeln. Skriv/Visa (0) kommentar(er)
Sportig RIB från Italien – BWA Sport 22 GT
.jpg)
Snart är sommaren här och det är dags för lite somriga båtbilder. Den helt nya BWA Sport 22 GT är en ny modell som kombinerar mångsidighet och god sjövärdighet. Båten har ett nykonstruerat skrov med tuber som, enligt konstruktören, är perfekt placerade för viktfördelningen och sjövärdigheten.
Läs mer >>Båtmässa i Kalmar i helgen
.jpg)
Fredagen 24 maj inleds årets upplaga av Kalmar Båtmässa. I tre dagar kommer aktiviteterna att avlösa varandra i Kalmar Gästhamn.
Läs mer >>Havets Hus fyller 20 år

Den 4 juni 1993 invigdes Havets Hus av dåvarande landshövdingen Kjell A Matsson. Akvariet har sedan dess varit en ledande aktör inom upplevelsebaserad inlärning och en av Bohusläns populäraste besöksmål. Fram till nu har Havets Hus haft över två miljoner besökare! Alla inbjuds att fira med Havets Hus under jubileumsvecka 3-9 juni 2013.
Läs mer >>Barn dör innan de hunnit lära sig simma

Drunkning är en av de vanligaste dödsolyckorna bland barn mellan ett och sex år. För ett barn som kan flyta minskar risken att drunkna avsevärt, därför har Trygg-Hansa i samarbete med Svenska Livräddningssällskapet startat ett flytprogram som ska hjälpa föräldrar att lära sina barn flyta.
Läs mer >>Dags för årets båtmässa i Kalmar gästhamn






.gif)
.jpg)



.jpg)
.jpg)

.gif)





.jpg)
.jpg)



.jpg)





.jpg)

.jpg)
.jpg)



.jpg)









.jpg)


.jpg)















.jpg)




.jpg)

.jpg)











.jpg)












.jpg)
.jpg)
.jpg)











.jpg)





.jpg)

.jpg)











.jpg)


.jpg)



.jpg)










.jpg)


.jpg)


.jpg)

.jpg)
























