Världsstjärnorna i Marstrand inför RC44 Sweden Cup
2012-07-17 Skriv ut.
De stora kappseglingarna avlöser varandra i Marstrand. Nyligen avslutades VM-deltävlingen i match racing och nu inleds RC44 Sweden Cup (18-22/7). Svenske Americas Cup-utmanaren Torbjörn Törqvist ställs mot en mängd världsstjärnor inom kappseglingen – inte minst Americas Cup-mästaren Russell Coutts.
.jpg)
Sverige representeras alltså av Team Artemis som ägs och drivs av affärsmannen Torbjörn Törnqvist. Artemis är framför allt en av utmanarna i Americas Cup som avgörs i september 2013 i San Fransisco. Men nu är Torbjörn Törnqvist på plats i Marstrand för att styra sin båt till seger i RC44 Sweden Cup.
RC44:an skapades 2007 av seglarlegenden Russell Coutts och är en extrem racingmaskin helt i kolfiber. Den seglas av en 8-mannabesättning bestående av till hälften proffs och till hälften amatörer. Båtens unika design och extrema seglingsegenskaper lockar till sig den absoluta eliten från både seglings- och affärsvärlden.
Russell Coutts är själv med och seglar i Marstrand (Team Peninsula Petrolium). Coutts har ett imponerande CV inte minst från Americas Cup där han är regerande mästare med BMW Oracle Racing. Inte mindre än fyra gånger har han vunnit Americas Cup – världens mest prestigefyllda seglingstävling. Han är också OS-mästare i Finnjolle från 1984.
Andra namnkunniga seglare är amerikanen Ed Baird på Team Synergy. Som rorsman vann han Americas Cup 2007 med Alinghi. Han är trefaldig världsmästare i match racing och har seglat fler Volvo Ocean Race. Även nyzeeländaren Brad Butterworth i Team Katusha har seglat Volvo Ocean Race. 1990 vann han den tävlingen ombord på Steinlager II. Som skepparen vann Butterworth Americas Cup 2007 och som taktiker var han med och tog hem Americas Cup-titeln 1995, 2000 och 2003
Seglingarna i Marstrand inleds på onsdagen (18/7) med match racing och fortsätter sedan torsdag till söndag med Fleet Race.
Foto: MartinezStudio/RC44 Class.
Info: www.RC44swedencup.com
Skriv ut. Tipsa en kompis om den här artikeln. Skriv/Visa (0) kommentar(er)
Sportig RIB från Italien – BWA Sport 22 GT
.jpg)
Snart är sommaren här och det är dags för lite somriga båtbilder. Den helt nya BWA Sport 22 GT är en ny modell som kombinerar mångsidighet och god sjövärdighet. Båten har ett nykonstruerat skrov med tuber som, enligt konstruktören, är perfekt placerade för viktfördelningen och sjövärdigheten.
Läs mer >>Båtmässa i Kalmar i helgen
.jpg)
Fredagen 24 maj inleds årets upplaga av Kalmar Båtmässa. I tre dagar kommer aktiviteterna att avlösa varandra i Kalmar Gästhamn.
Läs mer >>Havets Hus fyller 20 år

Den 4 juni 1993 invigdes Havets Hus av dåvarande landshövdingen Kjell A Matsson. Akvariet har sedan dess varit en ledande aktör inom upplevelsebaserad inlärning och en av Bohusläns populäraste besöksmål. Fram till nu har Havets Hus haft över två miljoner besökare! Alla inbjuds att fira med Havets Hus under jubileumsvecka 3-9 juni 2013.
Läs mer >>Barn dör innan de hunnit lära sig simma

Drunkning är en av de vanligaste dödsolyckorna bland barn mellan ett och sex år. För ett barn som kan flyta minskar risken att drunkna avsevärt, därför har Trygg-Hansa i samarbete med Svenska Livräddningssällskapet startat ett flytprogram som ska hjälpa föräldrar att lära sina barn flyta.
Läs mer >>Dags för årets båtmässa i Kalmar gästhamn



.jpg)



.gif)



.jpg)
.jpg)

.gif)


.jpg)
.jpg)



.jpg)
.jpg)



.jpg)





.jpg)

.jpg)
.jpg)



.jpg)









.jpg)


.jpg)















.jpg)




.jpg)

.jpg)











.jpg)












.jpg)
.jpg)
.jpg)











.jpg)





.jpg)

.jpg)











.jpg)


.jpg)



.jpg)










.jpg)


.jpg)


.jpg)

.jpg)



















