Unik chans till eget orört fiskevatten
2012-03-16 Skriv ut.
Helikopterresa, guide, mat, utrustning, stuga, bastu och eget exklusivt fiskevatten med röding och öring utanför knuten. Åländska spelbolaget Paf lottar ut något som få fiskeentusiaster ens har vågat drömma om – en egen orörd fjällsjö inklusive allt du behöver. Vinnaren får ta med sig tre vänner på äventyren.

Långt bort från civilisation ligger Tjårovagge, som är ett litet orört vattensystem i de nordligaste delarna av Sverige. Där har bara ett fåtal personer fiskat tidigare.
- Jag visste inte att det fanns fisk i de där jokkarna, men så hade jag tid över mellan jaktpassen och spö med mig, så jag provade några kast och fick mitt livs överraskning, säger Håkan Söderkvist som hittade Tjårrojåokkao åt Paf.
Håkan jobbar som jakt –och fiskeguide på Icehotel i Jukkasjärvi och känner väl till fjälltrakterna kring Tjårrovaggeovogge. Den tvåkilosröding han drog upp simmar fortfarande kvar i vinnarvattnet. Här finns gott om både grov röding och fina öringar. Runtomkring sträcker vildmarken ut sig och total stillhet råder.
Den helt unika lotterivinsten kommer att få många fiskeintresserade att kippa efter andan, tror Paf.
- Priset är ”larger than life” och vi tror att sportfiskare, i likhet med Pafs kunder, tycker att det är roligare att dela sina upplevelser med vänner, både i vildmarken och på nätet, säger Kristian Lundgren, Pafs Sverigechef.
Därför får vinnaren ta med sig fiskekompisarna till den egna fjällsjön. I priset ingår två helikopterresor för fyra personer, mat och logi för 4-7 dagar per resa, guide och utrustning för den som önskar. I Europas sista orörda vildmark är fiskestugan och den nybyggda bastun en oas av stillhet och en unik naturupplevelse.
Det är gratis att delta i lotteriet. Om man även bjuder in sina vänner att delta får man fler lotter och vinstchanserna ökar därmed rejält. Ytterligare lotter ges till den som blir kund hos Paf.
Dragningen sker i början av maj.
Läs mer och delta i tävlingen på www.paf.com/fiskevatten
Skriv ut. Tipsa en kompis om den här artikeln. Skriv/Visa (0) kommentar(er)
Sunseeker sålt till kinesisk lyxföretagsgrupp

Nu är det klart att en av världens mest kända fritidsbåtstillverkare – engelska Sunseeker International – köps av en kinesisk företagsgrupp. Det är konglomeratet Dalian Wanda Group som har köpt 91,81 procent av aktierna i Sunseeker för 320 miljoner engelska pund, det vill säga över 3,2 miljarder svenskar kr, uppger branschtidningen International Boat Industry (IBI).
Läs mer >>Stark marknadsföring av Bohuslän tack vare Camilla Läckberg
.jpg)
Västsvenska Turistrådet, som är Västra Götalandsregionens helägda bolag med uppdrag att utveckla och marknadsföra Västra Götaland, välkomnar den möjlighet som skapas genom intresset för Camilla och hennes berättelser.
Läs mer >>Nya lätta utombordare på 15 hk och 20 hk

Suzuki introducerar två nya och lätta motorer med power tilt på 15 hk respektive 20 hk. De båda nyheterna följer upp DF15A och DF20A, men är alltså en utveckling av dessa.
Läs mer >>Women’s Trophy tillbaka i Stena Match Cup Sweden

Förra året uteblev damtävlingen i Stena Match Cup Sweden till fördel för VM i Göteborg och OS i London. Nu återvänder Women’s Trophy till Marstrand där svenska och internationella elitlag kommer att göra upp i en av världens mest prestigefyllda matchracingtävlingar.
Läs mer >>Skinnarmos expedition på väg mot Grönland för att finna Vega

.jpg)

.gif)






.jpg)
.jpg)

.gif)






.jpg)






.jpg)
.jpg)


.jpg)
.jpg)



.jpg)









.jpg)

.jpg)








.jpg)

.jpg)





.jpg)



.jpg)

.jpg)








.jpg)

.jpg)


.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)

.jpg)


.jpg)


.jpg)
.jpg)






.jpg)




.jpg)
.jpg)



.jpg)





.jpg)

.jpg)
.jpg)



.jpg)









.jpg)


.jpg)















.jpg)




.jpg)

.jpg)











.jpg)












.jpg)
.jpg)
.jpg)











.jpg)










